🇨🇿| Minimalismus Vily Winternitz

NA PRAŽSKÝCH MALVAZINKÁCH SE SKRÝVÁ ARCHITEKTONICKÝ SKVOST Z DÍLNY PROSLULÉHO FUNKCIONALISTICKÉHO MISTRA ADOLFA LOOSE A JEHO SPOLUPRACOVNÍKA KARLA LHOTY. KOUSEK OD RUŠNÉHO ANDĚLA SE OCITNETE V MINIMALISTICKÉM TICHU BÍLÝCH STĚN A GEOMETRICKÝCH TVARŮ VILY WINTERNITZ, JEJÍŽ POHNUTÁ HISTORIE SAHÁ AŽ DO ROKU 1931.

Rodina JUDr. Josefa Winternitze tu žila až do násilného vystěhování během nacistického zabavování židovského majetku. Původně rodinný dům se tehdy přeměnil na mateřskou školku. Josef Winternitz a jeho syn Petr byli zavražděni v nacistickém táboře, tragické události přežily manželka Jenny s dcerou Suzanou, jež se do vily nicméně už nikdy nevrátily. Vnuku pana Winternitze, Ing. Stanislavu Cysaři, se spolu s dalšími spolumajiteli podařilo složitě zrestituovanou vilu přebudovat do původní podoby a dnes je kulturním a uměleckým centrem. Z původního vybavení, které bylo mladší a méně přepychovou variantou toho ze slavnější Müllerovy vily, zůstaly pouhé zbytky. Promyšlený prostor Loosova členitého Raumplanu, rozvrstveného do několika patrových úrovní, byl ale zachován, a s úctou k jedinečnosti vily se majitelům povedlo zrekonstruovat také ostatní zařízení.

sezeni v sale.jpg

Nyní už můžete vilu vyrazit obdivovat na komentované prohlídky, jež se konají pravidelně každou sobotu, a kde vás za hodinu a půl provedou zahradou i interiérem. Od neděle až do středy je možné přijít se kochat bez rezervace každé odpoledne mezi dvanáctou a šestou hodinou. Sofistikovaný interiér doplňuje terasa s výhledem na střechy a zelené kopce Prahy. Krása nerezonuje pouze se samotnou architekturou Winternitzovy vily, ale i s kulturními akcemi. Pravidelný cyklus přednášek o architektuře a dějinách umění do vily zve velká jména minulosti, nadcházející akce se zaměří například na manýristické umělce rudolfovské Prahy nebo vlámského mistra Pietera Brueghela.

HQ-0854.jpg

Pokud vám ale vilu nestačí obdivovat jen na stránkách našeho časopisu, určitě se do ní vypravte na jednu z komentovaných prohlídek. Stejně jako vstupenky na přednášky i koncerty, si ji můžete zarezervovat na adrese www.loosovavila.cz, kde najdete také kompletní program kulturních akcí. Soffa ve vile Winternitz navíc oslavila vydání právě posledního čísla věnovaného Československu, a tak můžeme potvrdit, že některé věci, zejména prvorepublikové vily, zkrátka musíte vidět na vlastní oči!

Estetika ale jen jednou z dimenzí vily, prolíná se tu s prostorem i časem. Zvláštní genius loci podtrhuje i dojem z uměleckých vystoupení pro veřejnost, jako jsou komorní koncerty a divadelní představení, které přirozeně propojují současný prostor s příběhy jeho historie. My jsme se půvab vily Winternitz pokusili zachytit na stránkách naší prvorepublikové story, která představuje módu, designu a jídlo v nevšední kombinaci. Fotostory najdete v dvacátém čtvrtém čísle Soffa, jenž si můžete objednat na našem e-shopu anebo využít možnosti prolistovat jím online v digitální podobě.

HQ-0831.jpg
podesta zrcadla.jpg

Words: Kristýna Svobodová | Photos: Vila Winternitz Archives + SOFFA Archives