DIY FELT POCKET SYSTEM

DO YOU LIKE THE FELT POCKET SYSTEM FROM OUR WORK SPACE STYLING? TRY TO MAKE IT ACCORDING TO OUR INSTRUCTIONS. IT IS SO EASY! THIS HANDY STORAGE AREA IS EVEN DESIGNED SO THAT THANKS TO THE CLEVER PINS, IT COULD WORK AS A NOTICE BOARD!

WHAT YOU WILL NEED: felt (73 x 43 cm and 20 x 22 cm for the pocket), big pins, thread, board (to cut it on), cutter, needle

TIME: 30 min

DIFFICULTY: very easy * INSTRUCTIONS*: Just download and print out the pocket system template. Enlarge it. Cut and sew according the template (lines = to cut, dots = place for the pins, dashed line = to sew the pocket). Enjoy!

/

LÍBÍ SE VÁM NÁSTĚNNÝ PLSTĚNÝ POŘADAČ Z PRACOVNY V NAŠEM ČASOPISE? ZKUSTE SI HO VYROBIT PODLE NAŠEHO NÁVODU. JE TO OPRAVDU SNADNÉ! ZÍSKÁTE TAK PRAKTICKÉ MÍSTO NA ODKLÁDÁNÍ NAD PRACOVNÍM STOLEM. KAPSÁŘ JE NAVÍC NAVRŽENÝ TAK, ŽE DÍKY PATENTKŮM SLOUŽÍ I JAKO NÁSTĚNKA!

CO POTŘEBUJETE: filc (73 x 43 cm a 20 x 22 cm na kapsu), velké patenty, nit, prkýnko, řezák, jehlu

ČAS: 30 min

NÁROČNOST: velmi snadné

POSTUP: Stáhněte si a vytiskněte nákres kapsáře. Nazvětšujte si ho v potřebném poměru. Poté jen prořežte a sešijte podle vyznačených čar (plné čáry = prořezy, puntíky = dírky na patenty, přerušované čáry = přišití kapsy). Hodně zábavy!

Design: Lenka Hlaváčová

Design: Lenka Hlaváčová

Soffa