DIY: ORIGINAL COURT SHOES / ORIGINÁLNÍ LODIČKY

DO YOU HAVE HIGH HEEL SHOES THAT YOU NO LONGER WEAR BECAUSE YOU GREW TIRED OF THEM ALREADY? OR DO YOUR NEW COURT SHOES KEEP SLIPPING OFF OF YOUR FEET? WE CAME UP WITH AN IDEA HOW TO SOLVE YOUR PROBLEM. MAKE A SUPERB PAIR OF SHOES ACCORDING TO OUR MANUAL!

Every woman’s heart desires beautiful and original shoes. Lenka, our designer, prepared a manual for you to make a pair of such shoes. You can use older court shoes, which would otherwise end up on the altar of time, and decorate them with textile matching your overall outfit. All you need to do is print out the templates from our website according to which you will cut out the textile. Nevertheless, it will be better if you just get inspired by the idea and add your own creativity. You will see how happy your new shoes will make you!

DIFFICULTY: medium TIME: 2 hrs WHAT YOU NEED: shoes / textile (preferably such that does not fray) / glue / thread / printer and paper / small scissors / big scissors / textile chalk / small patents / (sewing machine)

DOWNLOAD THE TEMPLATE HERE.

INSTRUCTIONS: Download the template (individual parts) from our website and print it out. Choose the textile according to the desired final look but bear in mind that it is better to choose textile that does not fray. Pin individual parts of the template onto the chosen textile and cut them out. Firstly, attach the textile part designated for the heel. Fold the bottom part of the textile and cut the excessive piece so that it is nice and aligned. Then sew together the two parts that will create the back part of the heel. Coat the edges of these two parts (which become strips at the front) so that they do not fray. You can do it on a sewing machine but it will look better if you do it in hand. Pin together these two heel parts and glue them to the shoe; only the straps will remain loose. Now try the shoe on so that you would see how long straps you will need to be able to tie them around your foot and add approximately 1 cm of length to each strap. Cut off the rest and cat the ends. Attach a patent to the end of each strap. Now all you need to do is sew the strap to the front of the shoe. Again, coat the end of the strap and create a little eyelet at one end (through which you will pull the strap around your metatarsus). Choose the size of the eyelet according to the width of the strap. Attach the bottom part of the front strap to the middle of the front of the shoe (just above your toes). Now pull the strap through the eyelet and button the patent. Make the eyelet big enough for the patent – so that it conceals the patent after you button it!


MOŽNÁ DOMA MÁTE BOTY NA PODPATKU, KTERÉ SE VÁM UŽ OKOUKALY, NEBO SE VÁM VAŠE NOVÉ LODIČKY VYZOUVAJÍ? VYMYSLELI JSME PRO VÁS, JAK SI S TÍM PORADIT. VYROBTE SI JEDINEČNÉ BOTKY PODLE NAŠEHO NÁVODU!

Po originálních a krásných botách touží asi každá žena. Naše designérka Lenka pro vás připravila návod, jak si je vyrobit. Můžete použít třeba starší lodičky, které by už jinak skončily v propadlišti dějin, a vyšperkovat si je látkou, která bude ladit se zbytkem vašeho outfitu. Stačí, když si z našich stránek vytisknete šablony, podle kterých látku nastříháte. Ještě lepší ale bude, když se naším nápadem necháte jen inspirovat a přidáte vlastní invenci. Uvidíte, jakou vám nové boty udělají radost!

NÁROČNOST: střední ČAS: 2 hod. CO POTŘEBUJETE: boty / látku (ideálně takovou, která se netřepí) / lepidlo / nit / tiskárnu a papír / malé nůžky / velké nůžky / křídu na / látku / špendlíky / patentky / (šicí stroj)

STŘIH KE STAŽENÍ NAJDETE ZDE.

POSTUP: Stáhněte si z našeho webu střih (jednotlivé díly) a vytiskněte si ho. Vyberte si látku, kterou chcete boty ozdobit, a zvolte přitom nejlépe takovou, která se netřepí. Jednotlivé díly střihu si na látku přišpendlete, obkreslete a vystřihněte. Nejprve nalepte na botu díl látky určený pro podpatek. U spodního konce podpatku látku ohrňte, aby konec vypadal hezky. Podél podpatku látku malými nůžkami opatrně odstřihněte. Poté k sobě sešijte dva díly látky, které budou tvořit patu boty. Tyto dva díly, které vpředu přechází v pásky, po celé jejich délce obšijte (začistěte), aby se látka netřepila. Můžete to udělat i na šicím stroji, ale začištění rukou bude vypadat lépe. Sešité a začištěné (obšité) patové díly si k botě přišpendlete a přilepte. Volně zůstanou viset pouze pásky. Nyní si na noze vyzkoušejte, jak dlouhé budete pásky kolem nártu potřebovat. Délku si naměřte a na každém pásku přidejte cca 1 cm. Požadovanou délku ustřihněte a pásky na koncích začistěte. Na konce pásků přišijte patentky. Nyní už chybí jen přišít pásek v přední části boty. Pásek opět začistěte a na jednom konci na něm vyrobte očko, do kterého se bude provlékat pásek kolem nártu. Naměřte si šířku očka podle pásku kolem nohy. Spodní část předního pásku přišijte doprostřed okraje lodičky (v místě nad prsty). Pak už stačí jen provléknout pásek očkem a zapnout patentku. Očko udělejte tak velké, aby se do něj po zapnutí dala patentka schovat!

SOFFA